Optimal

Popis úlu


POPIS ÚLU OPTIMAL
Úl je propracovanější než Langstroth a nástavek je prostornější. Zohledňuje navíc nejnovější biologická hlediska a nabízí více jednoduchosti a účelnosti. Na našem území jsou s ním zkušenosti přes 30 let. 

Nástavkový úl OPTIMAL se skládá z týchž částí jako jiné nástavkové úly: úlové dno, nástavky s rámky, vnitřní víko (úlová přepážka), krmítko, střecha. Zde popsaný úl se vyznačuje několika specifickými konstrukč
ními prvky. Zatím nejaktuálnější popis úlu OPTIMAL od Ing.Čermáka z roku 1994 si můžete nyní stáhnout zde.

Nástavky jsou d
řevěné z desek síly 25 mm, při pohledu shora jsou čtvercové. Protože úl OPTIMAL byl navržen jako univerzální stavebnice, může být ve variantě jen nízkonástavkové s rámky 42×17 cm nebo jen s nástavky vysokými, např. 42×27,5 cm nebo 42×30 cm anebo jako varianta kombinovaná, tj. s vysokým(i) i nízkými nástavky pro téže včelstvo. Možné jsou ovšem i další výšky nástavků, přičemž podstatné pro Optimal je zachování půdorysu nástavků a 11 rámků o průměrné rozteči jejich středů 38 mm. Zdůvodnění biologického hlediska a první popis úlu OPTIMAL od Doc. Ptáčka z roku 1981 je ke stáhnutí zde.
Hrany nástavků jsou rovné bez osazení - falců. Každý nástavek je vybaven kruhovým česínkem o průměru 25 mm uprostřed přední stěny nástavku. Alternativou jsou nástavky s polystyrenovými bočními stěnami, rozměry nástavků jsou stejné jako u dřevěných nástavků
.

Úlové dno je
řešeno jako kočovné, tedy s 10 cm vysokým podmetem a se spodním větráním. Uzavírání větracího pletiva je zásuvkou odspodu. Výkresy k nejnovějšímu provedení úlového dna z roku 2000 si nyní můžete stáhnout zde. Rozpis materiálu k tomuto dnu je ke stáhnutí zde.

Horní včelami osazený nástavek se uzavírá tzv. vnitřním víkem s kulatým otvorem uprostřed. Krmítko je řešeno jako horní krabicové, na krmení sirupem ve větších dávkách. Celý úl se zakrývá plechovou střechou, uvnitř střechy je připevněná deska polystyrenu, což je jediná uteplivka v úlu. Střecha jen nepatrně přesahuje obrys úlu, rovněž ostatní části jsou řešeny tak, aby z nich nic příliš nepřečnívalo. Tak je úl nenáročný na prostor při uložení na podstavcích a hlavně je to důležité při přepravě včelstev - kočování.